تغیرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی

سازمان جهانی استاندارد اصلاحیه ای را در ازتباط با یش از ۳۰ استاندارد سیستم مدیریت منتشر کرده است که الزامی برای سازمانهاست تا تعیین کنند آیا فعالیتهایشان تاثیری بر روی تغییرات اقلیمی و محیط زیست دارد یا خیر و بتوانند از طریق اصلاحیه این استاندارد، تاثیرات مخربشان را به کمترین حد خود برسانند.

برای مثال در بند ۴.۱
سازمان باید تعیین کند که آیا تغییرات اقلیمی یک مسئله مرتبط می باشد.

و یا در بند ۴.۲ استانداردها

طرف های ذینفع مربوطه می توانند الزامات مربوط به تغییرات آب و هوایی داشته باشند.

قابل توجه است که هدف کلی بندهای ۴٫۱ و ۴٫۲ بدون تغییر باقی مانده است، زیرا این بندها از قبل شامل نیاز سازمان به در نظر گرفتن مسائل داخلی و خارجی که می تواند بر اثربخشی سیستم مدیریت آنها تاثیر بگذارد بوده است.

 

توصیه ای به ممیزان:

 

در برخی از نقاط جهان تغییرات اقلیمی و علل آن از موضوعات بحث برانگیز است. مطابق با دستورالعمل های ۲۰۱۸ ۱۹۰۱۱: ISO برای ممیزی سیستم های مدیریت، ممیزان باید در هنگام ممیزی مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی، عینیت و بی طرفی خود را حفظ کنند. آنها نباید اعتقادات شخصی خود مربوط به تغییرات آب و هوایی را بیان کنند. نقش ممیزان این است که ارزیابی کنند که آیا در سازمان مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی در رابطه با سیستم مدیریت و نتایج مورد نظر آن مرتبط است یا خیر و سپس بر این اساس، این مسائل را تعیین کرده است و اگر این مورد مرتبط باشد، چگونه در سیستم مدیریت خود مورد توجه قرار میدهد.

 

گنجاندن متن جدید در بند ۴٫۱ مستلزم آن است که سازمان ها تغییرات اقلیمی را در نظر بگیرند تا تعیین کنند که آیا مسائل مربوطه که باید مورد توجه قرار گیرد وجود دارد یا خیر.

 

مسئله تغییرات اقلیمی می تواند برای رشته های مختلف سیستم مدیریت مانند محیط زیست، بهداشت و ایمنی، انرژی، امور مالی یا سایر جنبه های فعالیتهای سازمان مرتبط باشد.

توجه به ملاحظات تغییرات آب و هوا در استانداردهای سیستم مدیریت بر ارتباط متقابل پایداری محیطی، انعطاف‌پذیری سازمانی و اقدامات جهانی در زمینه تغییرات آب و هوا تأکید می‌کند.

پیشنهاد میگردد سند منتشر شده توسط سازمان IAF را مطالعه بفرمایید.

به اطلاع می رساند تمامی ممیزی های شرکت ATC International  با در نظر گرفتن الزامات جدیدی و اصلاحیه ی منتشر شده تکمیل می گردد.

atc logo 2 Recovered 300x292 - تغیرات اقلیمی

Trustable Partner for Sustainable Future

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *